Wystawa “Do DNA” – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk, Polska

Wystawa “Do DNA” – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Jest to wystawa czasowa “Do DNA”, której hasłem jest “sięgamy do skarbca Bałtyku”.
Wyjątkowa wystawa, której celem jest prezentacja przedmiotów wydobytych z dna Morza Bałtyckiego. Są to anonimowe znaleziska, wydobyte z katastrof morskich.

Siedziba wystawy ma miejsce w Spichlerzach na Ołowiance. Wystawa jest organizowana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Zorganizowana w rocznicę 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”.

• Wystawa nawiązuje także do:
  • – walki ze sztormem w epoce żagla i pary,
  • – morskich tragedii z okresu II wojny światowej,
  • – życiu marynarzy na statkach.

Zwiedzający może wraz z archeologami podwodnymi schodzi na dno Bałtyku.  Może podziwiać odkrycia  podwodnego świata.

Wyjątkowe eksponaty wystawy

• Do wyjątkowych eksponatów wystawy należy na przykład:
  • – masło wydobyte z wraku drewnianego żaglowca z XVIII w., który znajduje się na głębokości 82 metrów pod powierzchnią Bałtyku, przechowywane w chłodziarce w przeszklonej gablocie,
  • – flet poprzeczny, który to instrument przeleżał 235 lat na dnie morza w innym wraku “General Carleton”, a który pochodzi z Londynu w warsztacie Charlesa Schucharta.

Kuratorzy wystawy to: dr Elżbieta Wróblewska, Patryk Klein, Emilia Brotz, Aleksandra Kucharska, dr Krzysztof Kurzyk, Paweł Litwinienko, Andrzej Truszkowski.

Opublikowane: 1 kwietnia, 2022