MSN Syrena Herbem Twym Zwodnicza

Wybrzeże Kościuszkowskie 22, 00-124 Warszawa, Polska

MSN Syrena Herbem Twym Zwodnicza

MSN  Syrena Herbem Twym Zwodnicza jest to kolejna wystawa Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Odbywała się w okresie 25.03 – 18.06.2017.

Wystawa nawiązuje do kulturowych znaczeń symbolu Warszawy – Warszawskiej Syrenki, jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej.

Symbol Syrenki oraz przedmioty wystawy

Na wystawie zgromadzono i zaprezentowano zarówno dzieła historyczne, jak i przykłady sztuki współczesnej, których inspiracją jest mitologiczna Syrenka. Celem wystawy jest uruchomienie potencjału tkwiącego w symbolu syreny. Wystawa nawiązuje do symboliki tożsamości narodowej i mitologii. Prezentuje różne formy sztuki z motywem syreny, w tym rzeźby.

Syreny to postaci na wpół kobiety, na wpół ryby. Przedstawiano je w różny sposób na przestrzeni wieków. Czasami ukazywana była nawet w postaci męskiej czy w połowie węża. Wizerunki syren zaprezentowane podczas wystawy od tradycyjnych do współczesnych, pokazują różnorodność tego symbolu Warszawy. Przekładem dzieł bardziej współczesnych, wykorzystujących symbol syrenki były szkice Pabla Picassa.

Opublikowane: 17 kwietnia, 2022