Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku

plac Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk, Polska

“Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”

Tytuł wystawy plenerowej pod Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Jest to unikalna wystawa plenerowa „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”, którą zorganizowano z okazji przypadającej w 2020 r. setnej rocznicy powstania Wolnego Miasta Gdańska. Był to historyczny  model quasi-państwowej jednostki terytorialnej. Wystawa stara się przedstawić życie i aktywność Polaków żyjących w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1920-1939. Motywem przewodnim wystawy jest hasło: “Służymy Polsce”, które uwieczniono na transparencie z lokalnych patriotycznych uroczystości z tamtego okresu.

Wystawa nabiera szczególnego znaczenia w dobie Wojny na Ukrainie.

Wolne Miasto Gdańsk

Wolne Miasto Gdańsk funkcjonowało w okresie międzywojennym jako autonomiczne miasto-państwo, pod ochroną Ligi Narodów. Powstało po przegranej Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej w wyniku podpisania traktatu wersalskiego i ustalenia granicy polsko-niemieckiej.

Charakter wystawy

Wystawa ma charakter problemowy. Składa się z 18 plansz tematycznych ilustrowanych wielkoformatowymi zdjęciami, na których uwieczniono najważniejsze przejawy życia codziennego i patriotycznego Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku tworzyli struktury polityczno-gospodarcze tego Miasta o specyficznym znaczeniu i charakterze.

Wystawa prezentuje także formy dyskryminacji Polaków ze strony niemieckich mieszkańców Wolnego Miasta w okresie międzywojennym. Bardzo ważnym elementem jest część wystawy, która obejmuje walkę Polaków w Mieście po agresji niemieckiej na Polskę 1 września 1939 r.

Opublikowane: 12 lipca, 2022