Sanktuarium św. ojca Stanisława Papczyńskiego – Muzeum

ul, Ojca Papczyńskiego 6a, 05-530 Góra Kalwaria, Polska

Sanktuarium św. ojca Stanisława Papczyńskiego – Muzeum

Sanktuarium św. ojca Stanisława Papczyńskiego – Muzeum w Kalwarii

Muzeum mieści się w domu księży Marianów przy kościele Wieczerzy Pańskiej na Mariankach.

Ojciec O. Stanisław Papczyński

• Był założycielem zgromadzenia Marianów. Urodził się w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie.
  • Muzeum poświęcone postaci o. Papczyńskiego, spowiednika m. in. króla Jana III Sobieskiego, gromadzi m. in.
  • – ryciny,
  • – przedmioty,
  • – księgi z nim związane.
  • Wykorzystuje też nowoczesny przekaz multimedialny.

Eksponaty

• Wśród eksponatów Muzeum znajdują się m. in. :
  • – XVII-wieczne przedmioty i stroje codziennego użytku z okolic Podegrodzia – miejsca urodzenia Stanisława Papczyńskiego,
  • – szable,
  • – inne przedmioty z epoki.

Jednym z cenniejszych eksponatów jest napisany po polsku list króla Jana III Sobieskiego do Benedykta Pawła Sapiehy, podskarbiego wielkiego litewskiego z 1687 r.
Muzeum poświęcone Błogosławionemu Założycielowi Marianów jest jak dotąd pierwszym i jedynym takim miejscem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Opublikowane: 3 kwietnia, 2022