Muzeum Warszawy – Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji

rynek Starego Miasta 28-42, 00-272 Warszawa, Polska

Muzeum Warszawy – Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji

Jest to pierwsza wystawa czasowa w odrestaurowanych kamienicach Muzeum Warszawy. Ta wystawa to sześć sal tematycznych w kamienicy Baryczkowskiej, a w nich 1500 różnych eksponatów.

Rzeczy przeobraziły się w eksponaty, a prywatne wnętrza zamieniły w sale wystawiennicze.

Wystawa nawiązuje do powstania Muzeum Warszawy i jego wyjątkowych zbiorów, których historia rozpoczęła się od prywatnego zbierania pamiątek. Dziś zbiory obejmują 300 tys. eksponatów, z których niewielką część wybrano i zaprezentowano w ramach wystawy.

Spacer 3D po Wystawie Mikrokosmos Rzeczy

Hasłem wystawy jest: “Od prywatnego wnętrza do sali wystawienniczej”.

Muzeum Warszawy to 11 kamienic połączonych w jeden budynek. Pierwsze trzy kamienice w latach 1937–1938 roku zakupił warszawski magistrat z przeznaczeniem na Muzeum Dawnej Warszawy. Następnie po II wojnie światowej, w trakcie odbudowy Starego Miasta, pozostałe kamienice przekazano na rzecz muzeum miasta. Wystawa „Mikrokosmos” przybliża tą historię i transformację zabytkowej części Starego Miasta w przestrzeń muzealną.

Rzeczy codzienne, rzeczy muzealne

Oprawę wystawy zaprojektował zespół architekta Macieja Siudy, który pokazał meble służące celom wystawienniczym (gabloty muzealne i panele wystawiennicze).

Opublikowane: 27 marca, 2022