Muzeum Karykatury | Teresa Jakubowska. Z życia wycięte

Kozia 11, 00-070 Warszawa, Polska

Muzeum Karykatury | Teresa Jakubowska. Z życia wycięte

Wybór prac graficzki Teresy Jakubowskiej prezentuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Z uwagi na pandemię ekspozycja była dostępna w wersji wirtualnego spaceru. Grafiki mają formę czarno-białych linorytów. Powstawały od drugiej połowy lat 50. ubiegłego wieku. Kuratorką wystawy jest Karolina Prymlewicz.

Życiorys artystki

Teresa Jakubowska urodziła się w 1930 roku w Wilnie. Jej inspuracją byl ozdobny stiuk w kościele świętych Piotra i Pawła w Wilnie, co przejawia się tym, że jej grafiki są wypełnione postaciami i kompozycja dzieł jeste wypełniona. Studia z zakresu grafiki artystycznej Teresa Jakubowska ukończyła na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pod koniec lat 50. ukształtowała się oryginalna stylistyka jej prac.

• Najpierw były to:
  • drzeworyty,
  • – a następnie linoryty.
  • Ponieważ znaczna część twórczości artystki przypadała na okres komynizmu, stąd pokazywała ona codzienność PRL Drugim obszarem tematycznym są prezentacje miast i ich mieszkańców.

W pracach artystki obecne są elementy satyry, wynikające z „krytycznego spojrzenia na rzeczywistość”.

Opublikowane: 26 marca, 2022