Muzeum Emigracji | Robert Kuśmirowski, m2/maison miniere, 2020

Polska 1, 81-339 Gdynia, Polska

Muzeum Emigracji | Robert Kuśmirowski, m2/maison miniere, 2020

Jest to jedyne w swoim rodzaju Muzeum Emigracji w Gdynii. Pokazuje bowiem codzienne życie emigrantów  z Polski w różnych krajach i okresach. Lokalizacja Muzeum nie jest przypadkowa. Stąd bowiem, z Gdynii rzesze Polaków statkami odpływały do Ameryki.

Instalacja Robert Kuśmirowski

Jest to wystawa w formie instalacji, pokazującej życie codzienne migrantów z Polski w różnych krajach oraz okresach. Robert Kuśmirowski z pieczołowitością odtwarza:

• – wygląd poszczególnych pomieszczeń,
  • – wyposażenie, takie jak: meble, naczynia,
  • – przedmioty kultu religijnego,
  • – pamiątki przywiezione przez emigrantów.
  • Wystawa jest tak zbudowana, że poszczególne pomieszczenia pokazują ślady ludzkiej obecności, jakby dom tylko na chwilę został opuszczany przez mieszkańców. Daje to podwójny efekt i wrażenie autentyczności przedstawianych scen.

Dom rodziny polskich emigrantów w Belgii z przełomu lat 20. i 30. XX wieku

Emigracja w Europie nie jest zjawiskiem nowym. W tej części aranżacji Muzeum pokazano  mieszkanie imigrantów w Belgii, który nawiązuje do budownictwa mieszkalnego typowego dla kolonii robotniczych zamieszkiwanych przez rodziny górników zatrudnionych w lokalnych kopalniach węgla. Wnętrze mieszkania pokazuje elementy kultury materialnej lat 20. i 30. XX wieku.

Wystawa znakomicie wpisuje się w obecne czasy uchodźców z Ukrainy, gdyż pokazuje historię polskiej migracji.

Opublikowane: 26 marca, 2022