MSN | WRESZCIE WE WŁASNYM DOMU 8

Wybrzeże Kościuszkowskie 22, 00-124 Warszawa, Polska

MSN | WRESZCIE WE WŁASNYM DOMU 8

MSN | WRESZCIE WE WŁASNYM DOMU 8 jest to wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej – MSN. Nawiązuje do haseł propagowanych  po zmianie systemu w Polsce, po 89 roku. Wówczas to promowano hasło: „Jesteśmy wreszcie we własnym domu” z ekranów telewizorów.  Znani aktorzy i postacie życia społecznego w okresie rządów Tadeusza Mazowieckiego chcieli zachęcić społeczeństwo do większej aktywność i miało na celu budowanie “społeczeństwa obywatelskiego”. Z drugiej strony hasło to możemy rozumieć bardziej dosłownie jako przemianę środowiska mieszkalnego w Polsce.

Współcześnie przejawia się to w partycypacji mieszkańców, tzw. “budżetach obywatelskich”, w których do mieszkańcy decydują lokalnie na co przeznaczyć środki z Unii Europejskiej. Ale zanim  do tego doszło, musieliśmy wejść do UE i dojrzeć do takiego podejścia do spraw, które dotyczą każdego obywatela.

Cel Wystawy

Głównym celem wystawy jest ukazanie przemian domu i środowiska mieszkalnego w Polsce w okresie przejścia od państwa socjalistycznego do gospodarki rynkowej oraz funkcjonowania nowego modelu znaczenia społeczeństwa w gospodarce. Wystawa była otwarta do zwiedzania od 22 października do 20 listopada 2016 w budynku dawnej drukarni przy ulicy Nowogrodzkiej 84/86 w Warszawie.

Przemiany społęczno-polityczne, ale także nowe mechanizmy finansowe, w tym wprowadzone przez banki kredyty hipoteczne spowodowały, że ten tzw. “własny kąt” stał się bardziej możliwy do zdobycia.

Idea wystawy a współczesne problemy mieszkaniowe

Niestety, ale rola państwa w gospdoarce mieszkaniowej uległa ograniczeniu, a kredyty hipoteczne doprowadziły wielu Polaków do tragedii czy konieczności migracji. Inicjatywy państwa, jak budownictwo społeczne nie rozwiązało problemów mieszkaniowych Polaków.

W tym kontekście Wystawa może być inspiracją do pokazania, że problem mieszkaniowy  Polaków nie został rozwiązany, pomimo różnych inicjatyw. Najnowszą jest możliwość budowy domów o mniejszej powierzchni bez pozwoleń. Ale problem istnieje.

Opublikowane: 3 maja, 2022