MSN | WARSZAWA W BUDOWIE 9

00-901 Warszawa, Polska

MSN | WARSZAWA W BUDOWIE 9

ArtMuzeum nad Wisłą

Wiosną 2017 roku Muzeum to przeniosło swoją aktywność w nowej przestrzeni wystawienniczej.

Znajduje się w okolicach nowego bulwaru nad Wisłą, stąd nazwa „Muzeum nad Wisłą”. Muzeum znajduje się w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW), Muzeum nad Wisłą mieści się w pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, służącym w latach 2008-2010 jako tymczasowa siedziba Kunsthalle w Berlinie.

Muzeum otrzymało bezpłatnie budynek zaprojektowany i przekazany przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg. Fundacja zajmuje się upowszechnianiem eksperymentalnej sztuki i architektury.

Zewnętrzna część budynku Muzeum nad Wisłą, obejmuje kompozycję malarską. W 2016 roku ogłoszono konkurs na projekt fasady i wybrano artystę – Sławomira Pawszaka, który namalował na elewacji budynku malowidło wiosną 2017 roku.

Festiwal Warszawa w Budowie 9

Przebudowa Warszawy zyskała rozgłos tak, iż poświęcono jej Festiwal pod nazwą – WARSZAWA W BUDOWIE. Festiwal pokazywał koncepcję architektoniczne przebudowy Placu Defilad, tego placu, który znajduje się przed Pałacem Kultury.

Tematem WWB9 była analiza koncepcji tej przebudowy. W czasie Festiwalu zaprezentowano w skali rzeczywistej scenografię przedstawiającą realne gabaryty przyszłego placu i jego przyszłej zabudowy.

Idea Festiwalu wynikała z tego, że kwestie przebudowy Placu Defilad budziło wiele kontrowersji.

Opublikowane: 3 kwietnia, 2022