MSN | MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA

Wybrzeże Kościuszkowskie 22, 00-124 Warszawa, Polska
MSN | MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA
MSN | MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA. I as Human.
Czas trwania wystawy: 29 listopada 2019 – 1 marca 2020 Muzeum nad Wisłą.

to pierwsza w Polsce monograficzna wystawa szwajcarskiej artystki Miriam Cahn, jednej z najważniejszych i najbardziej uznanych malarek drugiej połowy XX i początku XXI wieku.

Od ponad czterech dekad artystka nawiązuje do różnych problemów społecznych, konfliktów kryzysów i wierzy we wpływ sztuki na przeciwdziałanie tego rodzaju problemom, takim jak:

• – wojna i przemoc,
  • – śmierć.
  • Twórczość Cahn to kilka dziedzin, takich jak:
  • – malarstwo,
  • – rysunek,
  • – performans,
  • – tekst i film.
  • Artystka wyraża bezkompromisowy sprzeciw wobec wszelkich przejawów przemocy. Wystawa stała się szczególnie aktualna w świetle Wojny na Ukrainie, czego artystka nie mogła przewidzieć.

Życie Artystki

Cahn urodziła się w 1949 roku w Bazylei w rodzinie żydowskich emigrantów, którzy w okresie międzywojennym na fali nazistowskich prześladowań opuścili Niemcy i Francję i osiedli w Szwajcarii. Jeszcze w czasach studiów w latach 70-ych artystka włączyła się w ruch feministyczny i pokojowy. Artystka malowała także w przeszłości murale w przestrzeni miejskiej,

Jak już wspomniano, twórczość Cahn jest reakcją na otaczającą ją rzeczywistość polityczną.

Opublikowane: 3 maja, 2022