Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek

Karowa 20, 01-999 Warszawa, Polska

Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek

Inspiracją dla wystawy była książka o tym samym tytule. Książka Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek to opowieści kobiet, fotografek., Ciekawe życia, ambitne, odważne – Jedyne, wyróżniły się w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn. Pokazywały różne oblicza Polski od peerelowskich lat 70. i 80., poprzez okres transformacji ustrojowej po czasy współczesne.

• Bohaterkami książki są:
  • – Anna Beata Bohdziewicz,
  • – Anna Brzezińska,
  • – Iwona Burdzanowska,
  • – Joanna Helander,
  • – Marzena Hmielewicz,
  • – Anna Michalak-Pawłowska,
  • – Anna Musiałówna,
  • – Pietuszko-Wdowińska Anna,
  • – Agnieszka Sadowska,
  • – Maja Sokołowska.

Ich prace pokazują doświadczenia fotoreporterskie, w czasach, w których musiały dokonywać wyborów.

• Fotoreporterki poruszały się w szerokim spektrum tematów i różnych rodzajach fotografii, w tym:
  • – od zaangażowanych reportaży społecznych,
  • – przez fotografię polityczną,
  • – studyjną,
  • – naukową i artystyczną,
  • – sportową.

Bohaterki książki oraz wystawy publikowały w znanych gazetach i czasopismach polskich i zagranicznych, publikowały swoje zdjęcia w albumach i na wystawach.

W książce oraz na wystawie zaprezentowano zdjęcia z archiwów artystek oraz z zasobów czasopism i agencji fotograficznych.

Opublikowane: 26 marca, 2022