Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej

Komańcza 216, 38-543, Polska

Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej

Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej, Komańcza

Znajduje się w Komańczy. Jest to obiekt sakralny położony na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej.

Historia Cerkwi

Budynek został wzniesiony w latach 2008-2010 na miejscu wcześniej istniejącej świątyni. Cerkiew stanowi replikę poprzedniej, która spłonęła wskutek pożaru.

Budowa Cerkwi

Obiekt składa się z trzech głównych części zakończonych kopułami, które są zwieńczone ośmiobocznymi cebulastymi wieżyczkami. Nad zakrystią znajduje się czwarta kopuła.
Cerkiew otocza kamienne ogrodzenie dawnego cmentarza. Od strony zachodniej, w linii ogrodzenia, znajduje się szkieletowa wieża-dzwonnica pełniąca pierwotnie także funkcję bramy. Trzykondygnacyjna o pochyłych ścianach, kryta blaszanym dachem namiotowym zwieńczonym charakterystyczną wieżyczką, z dzwonem z 1882. Nad zakrystią, prezbiterium, nawą i babińcem znajdują się cztery ośmioboczne, wieżyczki , w dolnych częściach pokryte gontem, w górnych blachą, zwieńczone cebulkami zakończonymi iglicami i podwójnymi krzyżami.

Opublikowane: 24 marca, 2022