Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski | Ursula Mayer, Co nas przetrwa

Jazdów 2, 00-467 Warszawa, Polska

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski | Ursula Mayer, Co nas przetrwa

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentuje wystawę Ursuli Mayer “Co nas przetrwa”.  Kuratorką wystawy jest Anna Czaban. Wystawa odbywa się w ramach cyklu Sztuka z perspektywy.

• Ideą cyklu jest to, że każdą wystawę można obejrzeć wiele razy. Za każdym razem z innej perspektywy:
  • – kuratora,
  • – artysty,
  • – architekta,
  • – psychologa,
  • i wielu innych.
  • Perspektyw może być nieskończona ilość, a jedynym ograniczeniem jest czas trwania wystawy.

Wystawę można także obejrzeć przy pomocy wirtualnych spacerów.

Tematyka wystawy

Podmiotem wystawy jest człowiek, będący jednym z elementów wszechświata. Jest to pierwsza indywidualna prezentacja austriackiej artystki w Polsce. Wystawa jest połączona jak krwiobieg, łączy pomieszczenia podzielone według pięciu żywiołów. Jest sensualna, co oznacza, że wypełnia ją dźwięk i zapach. W sztuce Ursuli Mayer nie obowiązują klasyczne podziały.

Artystka postrzega człowieka nie jako autonomicznę jednostki, ale istotę zależną od technologii i ograniczeń klimatu. Nawiązuje do filozofii określanej jako ontologia posthumanistyczna czy też  postludzka ontologia przyszłości. Nawiązuje także do kosmologii.

Ursula Mayer

• Ursula Mayer to artysta, która tworzy w różnych obszarach sztuki, także mediów takich jak:
  • – po pierwsze: film,
  • – po drugie: video,
  • – ponadto: rzeźba.

Oprócz wystawy prezentowanej w Polsce, artystka wystawiała swoje prace, na innych wystawach, takich jak:

• – Atom Spirit, Salzburger Kunstverein, Salzburg, Austria (2017);
  • – To What I Might Become, Moderna Museet, Malmö, Szwecja (2015);
  • – But We Loved Her, 21er Haus, Wiedeń, Austria (2013).
  • – 16 Biennale w Stambule, Turcja (2019);
  • – Rewriting The Future, Site Gallery, Sheffield, Anglia (2019);