Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski | Ludwika Ogorzelec ,,Szukam momentu równowagi”

Jazdów 2, 00-467 Warszawa, Polska

Projekt ,,Szukam momentu równowagi”

Jest to wystawa prac rzeźbiarskich Ludwiki Ogorzelec, pierwszą wystawą indywidualną artystki w Polsce. Wystawa umożliwia zapoznanie się z ewolucją twórczości tej artyski rzeźby, w okresie prawie czterdziestu lat jej artystycznej aktywności. Wystawa prezentowana w okresie 04.12.2020—27.06.2021.

Rzeźby prezentowane na wystawie

• Na wystawie zobaczymy wczesne prace artystki, które powstały w ramach dwóch cykli.
  • – Pierwszy – realizowany od lat 80. XX w., pod nazwą Przyrządy równoważne, obejmuje rzeźby mobilne skonstruowane w odniesieniu do linii drzewa. Są to rzeźby przypominające ażurowe struktury z użyciem twardej, ale jednocześnie bardzo delikatnej linii. Te instalacje wrastają w przestrzeń, Nawiązują do tradycyjnej formuły rzeźby.
  • – Drugi – to ekspozycja z cyklu Krystalizacje przestrzeni – akcji twórczej polegającej na interwencji w zastaną przestrzeń w celu jej przedefiniowania. Przestrzeń artystka rozumie jako konglomerat zjawisk fizycznych i chemicznych. Artystka wprowadza w przestrzeń określone struktury, które biorą udział w procesie krystalizowania przestrzeni,
  • Organizacją linii dzieli przestrzeń, co zmusza zwiedzających do oderwania od codzienności i innego spojrzenia.

“Chciałabym, aby moja rzeźba była jak ulotne zjawisko wywodzące się ze światów biologii, maszyn i przyrządów” – ta określa swoje prace Ludwika Ogorzelec.

Opublikowane: 31 marca, 2022