Bartłomiej Belniak. Mniej więcej naprawdę

Kozia 11, 00-070 Warszawa, Polska

Bartłomiej Belniak. Mniej więcej naprawdę

• Wystawa jest dostępna do zwiedzania od 26 maja 2020 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Indywidualna wystawa Astysty obejmuje wybór:
  • – rysunków,
  • – karykatur i
  • – plakatów
  • pochodzących ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego oraz z kolekcji prywatnych i archiwum artysty.

W artystycznej działalności Belniaka można odnaleźć odwołania do najlepszych osiągnięć karykatury jako gatunku sztuki. Jego pewna kreska i wypełnianie często intensywnymi kolorami wybranych przestrzeni w kompozycji rysunku to środki, które zapewniają mu rozpoznawalność.

• Artysta przy wykorzystaniu tego rodzaju techniki rysuje karykatury oraz portrety bohaterów różnorodnych scen:
  • – literackiej,
  • – muzycznej,
  • – historycznej,
  • – politycznej.
  • Artysta w klasyczny dla karykatury sposób, wydobywa szczególne cechy danej osoby, które powodują, że mamy do czynienia z karykaturą Jest bacznym obserwatorem:
  • – zachowań,
  • – wyglądu,
  • – i innych specyficznych cech, odzwierciedlających specyfikę danej postaci lub jej aktywności.
  • Jest rysownikiem-satyrykiem, który często posługuje się grą słów oraz żartobliwymi zestawieniami.

Na wystawie znalazły się karykatury portretowe polityków i ludzi kultury, jak również rysunki satyryczne komentujące aktualne wydarzenia. Artysta wykorszystuje także surrealistyczną rzeczywistość.

Wystawę uzupełnia dwujęzyczny, polsko-angielski katalog zawierający reprodukcje wybranych prac artysty.

Opublikowane: 26 marca, 2022