Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda

Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice, Polska

Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda

Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda prezentowano w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Tematyka wystawy

Wystawa „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”, prezentowana w okresie od 23 czerwca do 30 września 2018. Tematyka ekspozycji nawiązuje do kluczowego dla każdego człowieka czasu dojrzewania, ale w kontekście przeżyć z dzieciństwa w okresie wojennym.

Wystawa okazała się niezwykle aktualna dzisiaj, w dobie Wojny na Ukrainie. I znów tysiące dzieci uchodźców oraz tych, które zostały, przeżywa tą samą traumę, co kiedyś polskie dzieci z czasów wojny. Podczas wystawy nikt nie był w stanie przewidzieć tego rozwoju sytuacji w Europie. Jednak skutki wojny są zawsze takie same.

Przedmiotem wystawy było, jak bardzo traumatyczne wydarzenia związane ze światowym konfliktem zbrojnym, wpłynęły na kształtowanie się osobowości ludzi młodych  Prezentowane w ramach wystawy dzieła sztuki niosą symboliczne przesłanie kolejnym pokoleniom.

Sztuka artystów

• Wystawa dotyczy dzieł 3 artystów spośród pokolenia naznaczonego II wojną światową:
  • – po pierwsze – rzeźbiarki Aliny Szapocznikow (1926–1973),
  • – po drugie – malarza Andrzeja Wróblewskiego (1927–1957),
  • – ponadto – reżysera Andrzeja Wajdy (1926–2016).
  • Wystawa zmusza do refleksji. Przypomina, że temat wojny i jej skutków oraz wrażliwości psychiki ludzkiej powinien na zawsze być zapamiętany. Nigdy więcej żadne dziecko czy młody człowiek nie musiało przechodzić tego rodzaju traumy.

Wszystko w atmosferze dzieł wyjątkowych, sztuki bardzo znanych i wysoko cenionych, wielokrotnie nagradzanych artystów.

Opublikowane: 24 maja, 2022

Realizacja: Wirtualne-spacery.pl