Muzeum Zamkowe Esztergom Węgierskiego Muzeum Narodowego

Esztergom, Szent István tér 1, 2500 Węgry

Magyar Nemzeti Múzeum Esztergomi Vármúzeuma – Muzeum Zamkowe Esztergom Węgierskiego Muzeum Narodowego

Magyar Nemzeti Múzeum Esztergomi Vármúzeuma znajduje się na Zamku w Ostrzyhomiu.

Zamek w Ostrzyhomiu

Pierwszym, który wybudował pałac z kościołem na Wzgórzu Zamkowym w Ostrzyhomiu, długo po Rzymianach, był Wielki Książę Géza. Jego syn Vajk urodził się w budynku po północnej stronie wzgórza. Po południowej stronie wzgórza, które pierwotnie oddzielone było od centrum królewsko-klerykalnego kopcem. Pierwsze domy wokół Zamku powstały około połowy XI wieku. Jednak prawdopodobnie służyły one jako rezydencja komornika Pilisa i były poza królewskim centrum.
Pierwsze przebudowy miały miejsce na przełomie XI i XII wieku. Następnie pod koniec XIII wieku, za panowania Béli III i jego syna Imre, w kilku fazach wzniesiono bryłę obecnego pałacu królewskiego. Pod koniec stulecia przeniesiono tu dwór królewski.

Muzeum Zamkowe

Muzeum Zamkowe w Esztergom to stale rozwijająca się, ukierunkowana na zwiedzających instytucja w murach unikatowego w skali Europy narodowego zabytku. Jego główne zadania to prace rozwojowe, badawcze i dokumentacyjne związane z Pałacem Królewskim. Zasadniczym celem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń. Celem jest działanie jako regionalne i obywatelskie centrum kulturalne poprzez przekazywanie autentycznej wiedzy historycznej. Kolejnym celem jest działanie na rzecz zburzenia murów między narodowościami poprzez ujawnienie europejskiego znaczenia Ostrzyhomia jest podstawową misją tej instytucji.

Opublikowane: 24 lipca, 2022