Muzeum Zamek Žerotín w Nowym Jiczynie

28. října 51/12, 741 01 Nový Jičín, Czechy

Žerotínský Zámek Nový Jičín – Muzeum Zamek Žerotín w Nowym Jiczynie

Žerotínský Zámek Nový Jičín jest budowlą renesansową.

Muzeum Novojičín

Muzeum Novojičín jest instytucją mieszczącą się w zamku Žerotín, ale jednocześnie współtworzoną przez szereg oddziałów, których działalność rozciąga się od podgórza Beskidów do granicy morawsko-śląskiej w pobliżu miasta Fulnek. Oprócz stosunkowo dużej struktury i zasięgu geograficznego, chodzi również o rozpiętość tematyczną i punkty widokowe, z którymi muzeum bada przyrodę i historię tutejszego regionu.

Žerotínský Zámek Nový Jičín –  Wystawy i wykłady

Na Zamku Muzeum odbywają się wystawy i wykłady.

Jednym z wykładów aktualnie organizowanych jest tematyka związana z Wojną na Ukrainie.

Wykład “Stulecie stosunków Ukraińsko-Ruskich

“Stulecie relacji/antagonizmów Ukraińsko-Ruskich”. Wykład pokazuje, że Wojna na Ukrainie nie jest incydentem, ale skomplikowanych stosunków tych krajów, które miały co najmniej trzy wymiary:

1. 1. ekspansja geopolityczna;
  2. 2. konsolidacja systemu politycznego w okresie Związku Radzieckiego;
  3. 3 próba rewizji skutków zimnej wojny, w tym stworzenia suwerennego państwa ukraińskiego.
  4. Wszystkie trzy wymiary były i są ucieleśniane w różnym stopniu zaprzeczania ukraińskiej emancypacji narodowej i państwowości.  Wielokrotnie towarzyszyły im masowa przemoc, a nawet ludobójcze praktyki. Rozwój na Ukrainie po I wojnie światowej przyniósł także szereg fal przemocy, których aktorami byli sami Ukraińcy.  Przykładem było ludobójstwo Polaków na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Jednak rosyjsko-sowiecka presja na Ukrainę jest zdecydowanie najbardziej wytrwała i destrukcyjna.

Wykład zaprezentował  prof. dr hab. Jiří Lach.

Opublikowane: 17 lipca, 2022