Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach

Námestie Maratónu mieru 2, 040 01 Košice, Słowacja

Východoslovenské múzeum (1. a 2. poschodie)

Východoslovenské múzeum (1. a 2. poschodie) nazywa się Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach i znajduje się na Słowacji. Jest jednym z najstarszych muzeów słowackich, założonym w 1872 roku. Znajduje się na Starym Mieście w Koszycach.

Założyciel

Założycielem Muzeum był Imrich Henszlmann, który miał pomysł założenia instytucji, która zajęłaby się konserwacją zabytków z Koszyc i okolic. Cxłowiek ten zmarł w 1888 roku, ale zapisał Muzeum swoje zbiory – ponad 3000 dzieł sztuki, bibliotekę, korespondencję i rękopisy oraz inne zgromadzone przedmioty. Zbiór ten stał się jednym z fundamentów funduszy kolekcji muzeum.

Historia – Nagroda Prezydenta Republiki Czechosłowacji

Mało się pamięta, że Słowacja i Czechy były kiedyś jednym państwem i funkcjonowały raczej harmonijnie. W tamtych czasach – przed zmianą systemu Muzea rozwijały się na terenie obydwu dzisiejszych państw. Przykładem doceniania kultury słowackiej była Nagroda Prezydenta Republiki przyznana dla Muzeum 20 listopada 1972 roku. Prezydent Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej – Generał Armii Ludvík Svoboda przyznał Muzeum Wschodniosłowackim (VSM) w Koszycach nagrodę państwową „za rozwój kultury słowackiej i pionierską pracę w budowaniu muzealnictwa socjalistycznego.

Muzeum współcześnie

• Pierwotnie Muzem miało 3 specjalistyczne działy:
  • – po pierwsze – dział historii naturalnej,
  • – po drugie – dział historii,
  • – oraz historii sztuki.
  • Od 1960 roku wydaje zbiór przyrodniczy – Natura Carpatica.
  • Od 1969 roku zbiór nauk społecznych-  Historica Carpatica.

Współcześnie Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 500 000 eksponatów, z których wybrane są prezentowane na pięciu stałych wystawach tematycznych. Ponadto od 2002 roku. Muzem jest nie tylko instytucją gromadzącą i prezentującą zbiory, ale także od 2002 roku  akredytowaną instytucją naukowo-badawczą.

Opublikowane: 4 sierpnia, 2022