Muzeum Wnętrz w Pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim

Zamkowa 49, 05-480 Otwock Wielki, Polska

Muzeum Wnętrz w Pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim

Muzeum Wnętrz w Pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim jest niezwykle malownicze – znajduje się w okolicach Jeziora Rokola. Otoczony przez Park pełen starych drzew, gdzie mnóstwo jest ptaków i wiewiórek. Pałac leży na wyspie. Jest to perła polskiego baroku

Właściciele Pałacu i ich goście

• Kazimierz Ludwik Bieliński i Ludwika Maria Morsztynówna zbudowali pałac z okazji swojego ślubu. Położony z dala od miejskiego zgiełku był letnią rezydencją małżonków.
  • Wśród gości przyjmowanych w Pałacu byli przedstawiciele arystokracji, w tym:
  • – król Jan III Sobieski
  • – August II Mocny.
  • Następnie syn właścicieli znacznie rozbudował pałac. Za jego czasów powstały dwie oficyny, w których znajdowały się:
  • – łaźnia,
  • – kuchnia z wielkim rusztem, na którym można było upiec całego woła. Na piętrze oficyn znajdowały się najprawdopodobniej pokoje dla służby. W połowie XVIII wieku zbudowano stajnie i inne budynki folwarku niezbędne do funkcjonowania rezydencji.

Po roku 1809 roku Pałac podupadł w wyniku wojen napoleońskich oraz powstania listopadowego.

Muzeum Wnętrz – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

• Obecnie pałac Bielińskich jest otwarty do publicznego zwiedzania, gdzie udostępniono:
  • meble i inne przedmiotu wyposażenia salonów od czasów baroku aż do biedermeieru,
  • dawne instrumenty muzyczne,
  • pamiątki po kompozytorze, Mężu Stanu, Polityku, Ministrze Spraw Zagranicznych – Ignacym Janie Paderewskim.

Opublikowane: 25 stycznia, 2022