Muzeum Rolnictwa w Szreniawie – Mieszkanie kierownika Gorzelni

Dworcowa 5, 62-052 Szreniawa, Polska

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie – Mieszkanie kierownika Gorzelni

Powstanie i rozwój

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie – Mieszkanie kierownika Gorzelni powstało w 1964 roku i w swojej działalności nawiązuje do tradycji zniszczonego we wrześniu 1939 roku Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. W 1975 roku, w setną rocznicę powstania Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, Muzeum w Szreniawie uzyskało status narodowego.

Od roku 2005 Muzeum podlega pod Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Rolnictwa.

Oddziały Muzeum

• Muzeum w Szreniawie posiada także pięć oddziałów terenowych o różnej specjalizacji, takich jak:
  • – Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu,
  • – Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu,
  • –  Oddział Gospodarki Mięsnej w Sielinku,
  • – Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu,
  • – Przyrodniczo-Łowieckie Muzeum w Uzarzewie.

Ekspozycje głównej siedziby Muzeum w Szreniawie

Muzeum w części zasadniczej dotyczy rozwoju wsi, rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z obszaru całej Polski. W ramach Muzeum zgromadzono ogromny dorobek kilku pokoleń mieszkańców wsi polskiej w zakresie kultury materialnej i duchowej.

• Zbiory muzealne obejmują:
  • – osiągnięcia techniki związanej ze wsią, np. metody hodowli zwierząt czy rozwój pszczelarstwa,
  • – eksponaty etnograficzne, w tym rzemiosło wiejskie, sprzęty domowe, sztuka ludowa,
  • – ekspozycje historyczne, takie jak: sztandary, numizmatyka i wiele innych.

Opublikowane: 17 kwietnia, 2022