Muzeum Pałac w Rogalinie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

Arciszewskiego 2, 62-022 Rogalin, Polska

Muzeum Pałac w Rogalinie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

Muzeum Pałac w Rogalinie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Rogalin to mała miejscowość, a w zasadzie wieś, której początki sięgają początku XIII w. Wieś ma ciekawe położenie, interesującej historii, a przede wszystkim zespołu pałacowo-parkowego. Kiedyś była to siedziba Rodu Raczyńskich.

Historia powstania Rogalina

Rogalin stał się centrum życia towarzyskiego, politycznego i kulturalnego w latach 70-tych XVIII w. kiedy w nowo wzniesionym pałacu Kazimierz Raczyński organizował przyjęcia, na które zapraszał znamienitych gości. Był On marszałkiem nadwornym koronnym, wpływał na politykę sprzyjającą reformatorskim planom Stanisława Augusta. Podczas II wojny światowej Pałac zaanektował przez Hitlerjugend Gebietsführerschule. W 1948 roku powstał w Pałacu Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Pałac

Projekt pałacu zawdzięczamy drezdeńskim architektom działającym w Warszawie w latach 60-ych XVIII wieku. Dość szybko przeprowadzono jednak klasycystyczną modernizację pałacu według projektów królewskich architektów – Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera.

Salę balową zamieniono na neogotycką Zbrojownię z narodowymi pamiątkami. Zaprojektowano także rokokowy ogród oraz park krajobrazowy z wiekowymi dębami.

Pierwsza sala muzealna

Początki Muzeum nawiązują do Zbrojowni, gdzie Edward Aleksander Raczyński, prezentował kolekcję współczesnego malarstwa. Od roku 1910 publicznie udostępniono galerię, pierwszą tego rodzaju w Polsce. Dawną salę biesiadną w pałacu przekształcono na neorokokową bibliotekę, z której korzystali goście Hrabiego Raczyńskiego.

Projekt zrealizowany przez Modulor VR

Opublikowane: 17 kwietnia, 2022