Muzeum Pałac w Rogalinie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

Arciszewskiego 2, 62-022 Rogalin, Polska
Muzeum Pałac w Rogalinie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
Muzeum Pałac w Rogalinie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu pochodzi z początków XIII wieku. Jest to zespół pałacowo-parkowy, który należał do rodu Raczyńskich. Przed wybudowaniem Pałacu, na tym samym miejscu znajdował się dwór, w którym urodził się Krzysztof Arciszewski, słynny admirał floty holenderskiej i generał artylerii króla Władysława IV.

Rogalin był centrum życia towarzyskiego, politycznego i kulturalnego w latach 70-tych XVIII w.,  kiedy Kazimierz Raczyński organizował wiele imprez. Był pisarzem wielkim koronnym, następnie starostą generalnym Wielkopolski i marszałkiem nadwornym koronnym. Miał wpływ na reformatorskie plany Króla Stanisława Augusta.

Architekci Pałacu w Rogalinie

Rezydencja w Rogalinie została zaprojektowana przez jednemu z drezdeńskich architektów działających w Warszawie w latach 60-ych XVIII wieku. Następnie, w dość krótkim czasie, zlecono klasycystyczną modernizację według projektów królewskich architektów, takich jak:

• – Dominika Merliniego,
  • – Jana Christiana Kamsetzera.
  • Wówczas to zmieniono wystrój  wnętrza Pałacu, a salę balową zamieniono na neogotycką Zbrojownię. Rokokowy ogród rozbudowano o park krajobrazowy z wiekowymi dębami. W kompleksie pałacowo-parkowym znajduje się również kościół-mauzoleum, z grobowcem, co powoduje, że ma charakter świątyni dumania.

Edward Aleksander Raczyński wybudował też w 1910r. w Rogalinie publicznie dostępną galerię, a jego brat Edward stworzył w Pałacu Bibliotekę w dawnej sali biesiadnej.

W okresie międzywojennym pałac, należący wówczas do Rogera Raczyńskiego, wojewody poznańskiego i Ambasadora RP w Rumunii, był nadal chętnie odwiedzany przez przedstawicieli świata polityki i kultury.

Powojenna historia Pałacu

W 1948 roku powstał tu Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Następnie w 1991 r. ostatni męski potomek Raczyńskich, powołał Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jego celem było udostępnienie zgromadzonych kolekcji dzieł sztuki należących do rodziny Raczyńskich do szerokiej publiczności w siedzibie Pałacu w Rogalinie.

Projekt zrealizowany przez Modulor VR

Opublikowane: 3 maja, 2022