Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Wola Okrzejska 105, 21-480 Okrzeja, Polska

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej znajduje się niedaleko Łukowa. Mieści się w dworku babki Felicjanny Cieciszewskiej, gdzie Henryk Sienkiewicz urodził się w 1846 roku i spędził pierwsze 9 lat życia Henryk Sienkiewicza.

Muzeum pozwala wyobrazić sobie, jakie było dzieciństwo Pisarza i co mogło wpłynąć na jego późniejszy talent literacki oraz twórczość. Jak się przyjmuje na życie i wybory życiowe człowieka mają jego doświadczenia z najwcześniejszego dzieciństwa.

Dworek przetrwał różne zawieruchy historyczne i zosgtał otwarty do zwiedzania w latach 1965-1966 w 120 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. Jest to rodzaj Muzeum biograficznego.

Zbiory Muzeum

• Muzeum posiada bogaty zbiór eksponatów, między innymi:
  • – po pierwsze – fotografie rodzinne pisarza
  • – po drugie – obrazy prezentujące postać Henryka Sienkiewicza,
  • – obrazy bohaterów jego utworów literackich, malowane przez znanych malarzy,
  • – pierwsze wydania powieści pisarza,
  • – egzemplarze tłumaczenia jego dzieł na kilkadziesiąt języków.

Wokół budynku Muzeum ustawiono rzeźby plenerowe związane z osobą Pisarza.

Inne eksponaty wystawy

• W ramach ekspozycji muzealnej obejrzeć można zbiory pokazując związki Pisarza z Podlasiem.
  • Oprócz tego obejmuje przykłady sztuki, będącej inspiracją opartą na twórczości pisarza, w tym:
  • – po pierwsze – przykłady rzeźby ludowej bohaterów powieści Sienkiewicza,
  • – po drugie – rysunek, malarstwo, grafika inspirowane twórczością pisarza

Salonik z lat dziecięcych pisarza

Muzeum zorganizowało także pomieszczenie, które ma przypominać salon z okresu dzieciństwa Henryka Sienkiewicza, co ma pomóc w wyobrażeniu sobie dzieciństwa pisarza w dworku, siedzibie Muzeum.

Jest to instytucja, która współorganizuje szereg imprez poświęconych twórczości Henryka Sienkiewicza, konkursów i innych.

Projekt zrealizowany przez Modulor VR

Opublikowane: 17 kwietnia, 2022