Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Kościelna 7, 34-100 Wadowice, Polska

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach znajduje się w Kamienicy przy ul. Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2). Kamienica została zbudowana około roku 1870. Od strony rynku znajdował się tam sklep Bałamutha z artykułami technicznymi, w podwórku działała introligatornia Adolfa Zadory, natomiast mieszkania na piętrze wynajmowali lokatorzy.

Historia Muzeum

Muzeum powstało w 1984 roku. Inicjatorem był katecheta Ojca Świętego oraz wadowicki proboszcz ks. Edward Zacher oraz ks. kardynał Franciszek Macharski. Początkowo prowadzone było przez Siostry Nazaretanki,. Po remoncie stało się publicznie dostępne w 2014 roku pod nową, aktualną nazwą.

Rodzina Karola Wojtyły

W roku 1919 w domu tym zamieszkali Karol Wojtyła i jego żona Emilia z Kaczorowskich wraz z 13-letnim synem Edmundem. Rok później urodził się w tej kamienicy Karol Wojtyła, przyszły papież.

Projekt zrealizowany przez Modulor VR

Opublikowane: 17 kwietnia, 2022