Muzeum Archeologiczne w Krakowie | Kościół Św. Wojciecha

Senacka 3, 31-002 Kraków, Polska

Muzeum Archeologiczne w Krakowie | Kościół Świetego Wojciecha

Muzeum powołano do życia jako Muzeum Starożytności.

Eksponaty Muzeum

• Muzeum obecnie posiada ponad 773 000 zabytków ekspozycyjnych.
  • Jeden z najcenniejszych eksponatów to:
  • – posąg Światowida ze Zbrucza.

Stanowiska badawcze

Początki ekspozycji wiązało się z wykopaliskami na terenie Nowej Huty w Krakowie. To podczas jej budowy teren gruntownie przekopywano, co dało możliwość różnych odkryć archeologicznych.

Muzeum zajmowało się także stanowiskami w Górach Świętokrzyskich, gdzie pojawiło się jako pierwsze na ziemiach polskich hutnictwo żelaza.

Kościół św. Wojciecha

Kościół św. Wojciecha – rzymskokatolicki kościół rektoralny znajdujący się na Rynku Głównym w Krakowie. Początkowo była to budowla w stylu romańskim. W wieku XVII i XVIII kościół przebudowano w stylu barokowym.

Budowla Kościoła

Budowla jest jednonawowa z eliptyczną kopułą. Od północy do kościoła przylega zakrystia w formie  półkolistej absydy. Kościół posiada barokowy wystrój z ok. połowy XVIII wieku.

Z drugiej strony znajduje się prostokątna kaplica Kadłubka. W centralnej vczęści Kościoła znajduje się ołtarz z XVII-wieczną kopię obrazu Matki Boskiej Większej. Nazwa Kaplicy Kadłubka pochodzi od tego, iż znajduje się tam obraz Kadłubka.

Opublikowane: 4 kwietnia, 2022