Kościół pw. św. Michała Archanioła

Kościuszki, Katowice, Polska

Kościół pw. św. Michała Archanioła

Kościół pw. św. Michała Archanioła znajduje się niemal w Centrum Katowic, a w zasadzie w najbardziej zabytkowej jego części, gdzie znajdują się znane ulice i kamienice. Mijając z boku Archikatedrę Chrystusa Króla, przejeżdżając tramwajem ulicą Kościuszki, docieramy do Parku o tej samej nazwie. Wśród drzew stoi mały Kościółek z ciemnego drewna. Znajduje się niedaleko słynnej Wieży Spadochoronowej. Był to słynny punkt obrony Katowic, gdzie w pierwszych dniach II wojny światowej harcerze Związku Harcerstwa Polskiego przeciwstawili się wkraczającym do miasta oddziałom Wehrmachtu. Niektórzy podobno zginęli skacząc z wieży.

Zatem Kościółek pw. św. Michała Archanioła znajduje się w szczególnym miejscu.

Historia Kościółka

Kościół drewniany, pochodzi z 1510. Jest niski z ciemnego drewna. Konstrukcją przypomina góralskie kościółki drewniane. Przy Kościółku zobaczymy wolno stojącą drewnią wieżę z XVII wieku. Kościółek nie wybudowano od podstaw w miejscu, w którym stoi, ale przeniesiono go w 1938 z Syryni. Kościółek otoczony jest charakterystycznym drewnianym parkanem, z tego samego rodzaju drewna.

Poświęcenie Kościółka i powstanei Parafii

Poświęcenia kościoła dokonał 18 V 1958 ks. Ignacy Jeż, rektor Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach. Kościół ten stał się ośrodkiem duszpasterskim dla części nowo powstającego osiedla Brynów. Parafię erygowano 21 II 1981.

Opublikowane: 2 maja, 2022