Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Rębowo, 09-450 Rębowo, Polska

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, Rębowo

kościół znajduje się w Rębowie i pochodzi z XVI wieku. Obok znajduje się drewniana dzwonnica na planie kwadratu, którą zbudowano w XVIII wieku.

Budynek Kościoła

Kościół prezentuje architekturę drewnianą.

Wnętrze Kościoła

Wnętrze Kościoła jest raczej skromne. Ołtarz główny zbudowany w stylu manierystycznym z dominacją błękitu.  W jego centralnej części znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z 1871 roku. Przysłania on drugie cenniejsze dzieło – obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1672 roku.

• Kościół posiada jedną nawę z węższym prezbiterium, boczną zakrystią i dwiema kruchtami (przednią i boczną). Zgodnie ze starą tradycją kościół jest orientowany.
  • Centralnym punktem jest obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. W kościele znajduje się także wizerunek fundatora kościoła – Marcina Lasockiego namalowany na kawałku blachy. Jest to przykład sztuki sarmackiej jako formy upamiętnienia ważnej zmarłej osobistości.

Opublikowane: 10 marca, 2022