Czerniejewo Pałac Lipskich/Palace Czerniejewo

Gen, Lipskiego 5, 62-250 Czerniejewo, Polska

Czerniejewo Pałac Lipskich/Palace Czerniejewo

Czerniejewo Pałac Lipskich/Palace Czerniejewo jest to zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie. Był to klasycystyczny model rezydencji na terenie Wielkopolski.
Cechą jest barokowa kompozycja układu przestrzennego – z przeddziedzińcem i dziedzińcem honorowym wraz z parkiem krajobrazowym.

Historia i dalsza przebudowa

Późnobarokowy pałac w Czerniejewie został wzniesiony w latach 1771-1775 dla gen. Jana Lipskiego herbu Grabie. Posiadał także dwie oficyny, a następnie dobudowaną stajnię i wozownię.  Równocześnie powstał regularny, kwaterowy ogród w stylu włoskim. Dopiero później, w latach 90-ych XVIII wieku przebudowano pałac w stylu klasycyzującym. Dobudowano tzw. salę pompejańską oraz dwukondygnacyjną salę balową na piętrze. Współcześnie jest w Wielkopolsce  jednym z przykładów tego typu rozwiązań przestrzennych o barokowych założeniach.

Dopiero ok. poł. XIX w. pierwotny ogród  został przekształcony w park krajobrazowy, w którym znajduje się bażantarnia. W Pałacu Ród Skórzewskich zgromadził wiele cennych dzieł sztuki, m.in. marmurowe popiersie Napoleona I dłuta A. Canovy oraz wiele cennych obrazów. W 1939 r. pałac zajęli Niemcy. W 1945 r. majątek przeszedł na rzecz Skarbu Państwa.

Opublikowane: 17 kwietnia, 2022