Wirtualne spacery po galerii sztuki
Wirtualne spacery po galerii sztuki

Wirtualne spacery po galerii sztuki

Galerie sztuki mają do zaoferowania wspaniałe dzieła, unikatowe wystawy i cenną wiedzę o sztuce i historii. Trudno się im przebić do świadomości społecznej, ponieważ ich promowanie jest znacznie trudniejsze niż kina, czy koncertu znanej gwiazdy. Nowoczesne technologie przychodzą z pomocą galeriom sztuki. Promowanie w internecie jest znacznie skuteczniejsze niż reklamowanie się w telewizji, gazetach, czy na ulotkach. Internet to medium masowe, które oferuje dostęp do różnorodnych środków komunikacji społecznej, np.: wirtualne spacery, które przybliżają widzowi obiekt bez wychodzenia z domu.

Sztuka dostępna dla każdego

Jeszcze kilka lat temu sztuka kojarzyła się z prestiżem, bogactwem i ewentualnie wycieczkami szkolnymi. W przestrzeni miejskiej istnieje sztuka uliczna i użytkowa, która kształtuje gust odbiorców. Galerie sztuki po latach zapomnienia na nowo przeżywają wzrost zainteresowania. Wynika to z unowocześnienia galerii, prowadzenia różnego rodzaju warsztatów, lekcji, organizowania ciekawych wydarzeń związanych z tematyką galerii. Do popularyzacji sztuki i wzrostu społecznego zainteresowania wystawami, przyczyniają się wirtualne spacery po galeriach sztuki. Bogate zbiory galerii i muzeum można przedstawić w formie wirtualnej i zachęcić w ten sposób widzów do przyjazdu do galerii i oglądania wystaw na żywo. Dzięki wirtualnym spacerom, sztukę można oglądać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wybrać galerię i kliknąć w wirtualny spacer. Umożliwia to pogłębienie wiedzy o sztuce w domowym zaciszu. Wirtualne spacery sprawiły, że sztuka trafiła pod przysłowiowe strzechy.

Fascynujące poznawanie sztuki przez internet

Czas, kiedy sztukę poznawało się z pięknie drukowanych albumów, minął bezpowrotnie. Oczywiście albumy z malarstwem i rzeźbą nadal są dostępne w księgarniach i stanowią fantastyczny prezent na każdą okazję, ale współczesna technologia daje nam o wiele większe możliwości poznawania sztuki. Jeżeli chcielibyśmy zwiedzić wszystkie interesujące nas muzea w kilku krajach, to trzeba na to poświęcić sporo czasu i pieniędzy. A i tak nie zwiedzimy wszystkich zaplanowanych galerii sztuki. Tymczasem, obcowanie ze sztuką w internecie jest naprawdę łatwe. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę muzeum, dzieła, nazwisko twórcy lub nazwę wydarzenia artystycznego, kliknąć w wybraną stronę, przeczytać informację o zbiorach danej galerii lub o wybranym dziele i przejść do wirtualnego spaceru. Oglądamy co chcemy, bez towarzystwa tłumu zwiedzających, bez ich rozmów zagłuszających nasz spokój i w dowolnym momencie. Wirtualne spacery mogą zawierać głos lektora i opisy dzieł, składające się z nazwy, autora dzieła i czasu powstania.

Wirtualny spacer po galerii sztuki – muzealna lekcja

Chodzenie po muzeum może być męczące dla dzieci, czy osób towarzyszących, które nie są zafascynowane tematyką zbiorów. Oczywiście, warto zwiedzać galerie sztuki, aby poczuć klimat tych miejsc i na „żywo” zobaczyć dzieła. Doskonale wiemy, że zwiedzanie muzeum często bywa pobieżne i łatwo jest przeoczyć najcenniejsze eksponaty. Z czytaniem informacji o dziełach też bywa różnie – czasami z powodu tłumu zwiedzających, dokładne zapoznanie się z informacjami o wystawionych przedmiotach, bywa niemożliwe. I człowiek zostaje z poczuciem niedosytu. Na szczęście, swoją wiedzę może uzupełnić dzięki wirtualnym spacerom po galeriach sztuki, kiedy w domowym zaciszu, korzystając ze swojego komputera, może jeszcze raz obejrzeć wystawę. Tym razem zrobić to dokładnie, bez pośpiechu. Lekcje muzealne są prawdziwą frajdą dla uczniów. Dla utrwalenia wiadomości, dobrze jest zobaczyć wirtualny spacer i jeszcze raz przyjrzeć się eksponatom. Wirtualne spacery można wykorzystać do prezentacji szkolnej, czy na lekcjach języka polskiego lub obcego, historii, geografii, biologii, muzyki lub plastyki. Nawet lektura zostanie lepiej zapamięta, jeżeli dziecko zobaczy w muzeum lub galerii, pierwsze wydanie książki, czy przedmioty związane z autorem lub postaciami z książki.

Zachwycające wirtualne spacery

Wirtualne spacery to przepiękne zdjęcia 360 stopni. Nie tylko one zachwycają. Najważniejsze są techniczne możliwości, których nie mają standardowe zdjęcia. Podczas wirtualnego spaceru po galerii sztuki możemy przybliżać lub oddalać obiekty, zobaczyć każdy z nich bardzo dokładnie, przechodzić między salami i piętrami, przeczytać opis, czy posłuchać lektora. Czujemy, jakbyśmy rzeczywiście byli na miejscu i oglądali wszystko w danym budynku. Wielu internautów podkreśla, że wirtualne spacery pozwalają dokładniej obejrzeć obiekt niż na żywo. W muzeum ogląda się eksponaty z pewnej odległości, nie wolno ich dotknąć ani przybliżyć. W przypadku wirtualnego spaceru można przybliżyć obiekt, aby dostrzec szczegóły i zobaczyć go z każdej strony. Dopiero wtedy poznaje się dane dzieło sztuki. Dzięki wirtualnym spacerom można oglądać każdą galerię na świecie, poznawać sztukę wielu państw i wspaniałe dzieła największych artystów. Poznawanie sztuki bez wychodzenia z domu sprawia, że poszerzamy swoją wiedzę i zainteresowania, czyli stajemy się otwarci nie tylko na sztukę, ale także na świat.

Oglądanie w dowolnym czasie

Wirtualny spacer po galerii sztuki możemy odbyć w dowolnym czasie i z każdego miejsca. Wirtualną sztuką możemy wypełnić przerwę w pracy, czy weekend, oglądać ją wspólnie z dziećmi, czy przyjaciółmi. Nawet najmłodsi nie nudzą się podczas wirtualnego spaceru i wciągają się w poznawanie dzieł – chcą coś zobaczyć, przybliżyć. Wiele osób przyznaje, że w dzieciństwie nie lubiło szkolnych wycieczek do galerii sztuki. Wirtualne wycieczki sprawiają, że ludzie odkrywają sztukę i chcą ją bliżej poznać.

Wirtualne spacery po galerii to klucz do promocji sztuki i ponownego jej odkrywania przez społeczeństwo. W końcu sztuka jest wspólnym dobrem danego społeczeństwa, jest czymś, co sprawia, że mamy poczucie wspólnoty i czujemy dumę ze swojego kraju. Kontakt ze sztuką sprzyja wyciszeniu i uspokojeniu emocji. Dlatego wirtualny spacer po galerii sztuki to dobry pomysł dla osób, które chcą się odstresować po ciężkim dniu.

Komentarz

© 2022 Muzeum360.pl . All rights reserved.